Każda z nas za pewne dostała albo dostanie zaproszenie ślubne. Początkowa euforia przechodzi z czasem zawsze w jedno pytanie, „W CO JA SIĘ UBIORĘ?” I z tyłu głowy tyka jak bomba zegarowa, ponieważ w dzisiejszych czasach śluby i przyjęcia weselne przybierają najróżniejszą postać a sukienki ślubne są delikatniejsze, bardziej zwiewne, szczególnie w okresie wiosenno-letnim. Biorąc to pod uwagę zaproponuję kilka fachowych i stylizacji by przy następnej okazji było łatwo i przyjemnie.

 

Ślubny dress code, czyli zasady obowiązujące na ślubach i przyjęciach.

 

Na co należy zwrócić uwagę? Przede wszystkim wszystko zależy od formy przyjęcia, godziny i charakteru uroczystości, jaką nadadzą państwo młodzi i w jakim charakterze występujemy (świadkowa, najbliższa rodzina, gość weselny), dostosowując strój do trzech zasad: miejsca, godziny i pozycji, jaką zajmujemy podczas wydarzenia. Na początku czas i miejsce, które są w stanie nam podpowiedzieć na temat doboru odpowiedniej kreacji na ślub i przyjęcie weselne, ponieważ inaczej ubierzemy się na przyjęcie, które będzie odbywało się pod namiotem na plaży, jeziorem bądź leśnej scenerii a inaczej jeżeli zaproszenie dotyczy pięciogwiazdkowego hotelu czy pałacu. Godzina też dyktuje nam rodzaj ubioru. W godzinach popołudniowych od 13 do 17, w których najczęściej odbywają się śluby w Polsce to czas na sukienki koktajlowe i garnitury a nie na suknie wieczorowe i smokingi, które zakładamy dopiero po godzinie 19:00.

 

Stylizacja 1. dla sylwetki A i T Stylizacja 2. dla sylwetki S i H

Należy pamiętać o tym, że wszystkie istotne informacje powinny znajdować się na zaproszeniu a w razie wątpliwości można zadzwonić. Czasem pojawia się informacja, jaki obowiązuje na weselu dress code, ale niestety w naszej kulturze jest to rzadki zwyczaj a tyle by ułatwił.

 

   

Stylizacja 3. dla sylwetki H Stylizacja 4. dla sylwetki E i T

Rodzice

Strój powinien być przemyślany elegancki i szykowny, ale z pewnością nie balowy czy wieczorowy. Dostosowany do sylwetki i w kolorystyce, która podkreśli urodę. Najczęściej uroczystości ślubne odbywają się w kościołach, dlatego należy pamiętać o zakryciu ramion. Najlepszym rozwiązaniem jest sukienka z rękawkiem, ale niestety jest ich w sklepach jak na lekarstwo, więc elegancki żakiet, płaszcz do kolana to strzał w dziesiątkę. A co z szalami? Nie zawsze się sprawdzają, zarzucone na ramiona spadają a nie każda z nas potrafi dobrze go zawiązać, w ten sposób żeby nie krępował ruchów a przy tym ładnie wyglądał, wiec odradzam (ewentualnie dla wtajemniczonych). W tym dniu panie mogą sobie pozwolić na kapelusze, które stają się coraz bardziej popularne i wszelkiego rodzaju stroiki na opasce zwane fascynatorami. Dodadzą elegancji i uzupełnia strój w wypadku mam pary młodej i nie tylko. A co z garniturami? Czy w taki dzień można sobie na nie pozwolić?

 

  

Stylizacja 5. dla sylwetki W, Y, S, B Stylizacja 6. dla sylwetki H, A, O

Świadkowa

Wszystko zależy od długości sukni Panny Młodej, jeżeli jest krótka, to nie możemy założyć długiej sukni, jeżeli jest długa to możemy zaszaleć, pamiętając żeby nie była za bardzo wycięta z tyłu. Jeżeli chodzi o kolor to w zwyczaju jest ustalenie tego z Panną Młodą.

Goście

Od gości oczekuje się skromności i elegancji, wiec najlepiej kierować się maksymą „Mniej znaczy więcej”, pamiętając o zasadzie, że w tym dniu to nie my jesteśmy najważniejsze. Jeżeli Panna Młoda będzie miała krótką sukienkę to pod żadnym pozorem nie zakładamy długiej sukni.

Kolory i Materiały

Żelazna zasada, którą się kierowano do tej pory, czyli nie ubieramy bieli na wesela poszła w zapomnienie od momentu, gdy na ślubie księcia Williama i Kate Middleton siostra Kate, wystąpiła w białej sukni czy ślubie, Kim Kardashian, gdzie cała jej rodzina wystąpiła w bieli, biel dla gości już nie jest zabroniona. Biel rewelacyjnie komponuje się z pastelami i ostrymi kolorami czy z czernią, która pasuje do sukien w stylu hollywoodzkim. Połączenie black&white od kilku sezonów jest na czasie. A o z samą czernią? Czy wypada nam pojawić się w niej na ślubie? Jak najbardziej czerń jest dozwolona, tylko pamiętajmy o tym, że jest to kolor wieczorowy, czyli możemy się przebrać po godzinie 19:00 w czarną suknię.

Pudrowe róże, popiele, zielenie, beże, błękity, szafir, granat, delikatne zdobienia, wzory i koronki świetnie się sprawdzą podczas uroczystości weselnych.

Jeżeli chodzi o tkaninę to należy pamiętać o tym żeby się nie gniotła i za bardzo nie błyszczała (satyna, jedwab). W okresie jesienno-zimowym, gdy materiały są bardziej mięsiste jest łatwiej jednak latem, gdy króluje bawełna, jedwab i len sprawa wygląda nieco inaczej. Należy zwrócić uwagę na mieszanki włókien. Bawełna z jedwabiem z dodatkiem elastanu. Materiał wygląda szlachetniej i mniej się gniecie. Len z dodatkiem włókna metalicznego staje się bardziej szykowny i elegancki.

 

 

Stylizacja 7. dla sylwetki S, B Stylizacja 8. dla sylwetki Y, S

 

Weselne foux pas, czyli czego nie zakładamy na śluby i przyjęcia weselne.

Przede wszystkim unikamy sukienek za bardzo wydekoltowanych, z mocnymi wycięciami, prześwitujących i mini, czyli w ogólnie pojętym złym guście. Bardzo mi przykro, ale gorsety również trafiły na czarną listę. Nie zakładamy pończoch do odkrytych butów, dobrym rozwiązaniem są rajstopy w sprayu (np. Sally Hansen, Liren) idealnie nadają się na upalne dni. Pamiętajmy o tym żeby do eleganckiej sukienki nie założyć sportowej marynarki, bolerka czy płaszcza nawet, jeżeli idealnie pasuje, to nie ta okazja. Bielizna tego dnia to jeden z najważniejszych elementów naszego stroju, dzięki niej możemy wymodelować swoje kształty. Najlepiej jak jest bezszwowa, która nie będzie odznaczała się na pośladkach.

 

   

Stylizacja 9. dla sylwetki A, T, E Stylizacja 10. dla sylwetki B i S

 

W to, co jesteśmy ubrani świadczy o naszym stosunku do uroczystości i państwa młodych, wszakże mówi się, że to nie szata zdobi człowieka, ale znajomość zasad dress codu obowiązujących na ślubach i przyjęciach może nam pomóc, kiedy przydarzy nam się je złamać.